لوگو انگلیش کلینیک
راهنمای جامع آزمون زبان آی تپ (iTEP)

راهنمای جامع آزمون زبان آی تپ (iTEP)

03/04/24 13 دقیقه برای مطالعه 1681

آزمون بین المللی مهارت زبان انگلیسی یا iTEP که در اصل مخفف International Test of English Proficiency یک ابزار ارزیابی زبان است که مهارت های انگلیسی افراد غیر بومی انگلیسی را می سنجد. این آزمون توسط بیش از 700 موسسه از جمله سیستم دانشگاه ایالتی کالیفرنیا پشتیبانی می شود. این آزمون در بیش از 40 کشور در دسترس است و سازمان های مختلفی در عربستان سعودی ، کلمبیا و مکزیک نیز به منظور سنجش سطح زبان انگلیسی متقاضیان مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. بیش از 600 مرکز تست iTEP در سراسر جهان وجود دارد که 100 مرکز آن در چین مستقر شده است و  iTEP با برخی از بزرگترین شرکت‌های آموزشی در چین نیز همکاری دارد.

موسسه بین المللیiTEP   توسط پری آکینز، رئیس سابق مرکز زبان ELS و شریک تجاری شریف اوسایران، تأسیس شد. این آزمون برای اولین بار در سال 2008 برای کالج ها، دانشگاه ها و برنامه های بین المللی راه اندازی شد. نسخه هایی برای مدارس متوسطه و استفاده تجاری به زودی اضافه شد و به دنبال آن تست های انگلیسی برای صنایع خاصی مانند مهمان نوازی و خدمتکار تهاتری انجام شد.

 

انواع آزمون های iTEP

همانگونه که پیش از این نیز گفتیم این آزمون از سال 2008 آغاز شده است و تحت تاثیر همین مسئله کمی شبیه به آزمون های دیگر تعیین سطح زبان انگلیسی متقاضیان می باشد. از طرفی دیگر نسبت به آزمون های مشابه مانند آیلتس و تافل یا حتی دولینگو کمتر قابل قبول بوده و بیشتر در میان صاحبین صنایع محبوب شده است. در این بخش قصد داریم برای شما عنوان مختلف این آزمون را معرفی کنیم. این آزمون در اصل دو نسخه آموزشی و تجاری دارد که هر کدام از آن ها به بخش های مختلفی تقسیم می شود.

 

بخش آموزشی آزمون iTEP

 • iTEP Academic
 • iTEP Stale
 • iTEP Placement
 • iTEP Snapshot
 • iTEP Snapshot Jr

 

بخش تجاری آزمون iTEP

این بخش از آزمون به شش بخش مختلف تقسیم می شود که هر یک بر اساس یک هدف خاصی انجام می شود.

 • iTEP Business
 • Certificate Tests
 • ITEP Conversation
 • ITEP Hospitality
 • Testing for Au Pairs
 • ITEP Intern

 

آزمون iTEP Academic: iTEP Academic به دو شکل ارائه می شود. شناخته شده ترین نسخه آن iTEP Academic-Plus است که گرامر، لیسنینگ، ریدینگ ، رایتینگ و اسپیکینگ را مورد ارزیابی قرار می دهد. علاوه بر این، این موسسه iTEP Academic-Core را نیز ارائه می دهد که گرامر، لیسنینگ، ریدینگ را تنها مورد ارزیابی قرار می دهد. موسسه iTEP به صراحت اعلام می کند که متقاضیان برای شرکت در دانشگاه های مد نظر باید نسخه پلاس این آزمون را شرکت کنند. 

 

آزمون iTEP Stale

 این نسخه از آزمون دانش آموزان دبیرستانی، کالج و راهنمایی را ارزیابی می کند و توسط مدارس شبانه روزی و آکادمی ها استفاده می شود. بین ژوئن 2012 و ژوئن 2013، تعداد مؤسسات ایالات متحده که این آزمون را به رسمیت می شناسند چهار برابر شد و تعداد آنها تا سال 2017 همچنان به رشد خود ادامه داد. دلیل اصلی رشد این آزمون ناکارآمد بودن آزمون SLEP و منقضی شدن آزمون تافل جونیر می باشد. 

 

آزمون iTEP Exchange

آزمون iTEP Exchange شامل بخش‌های گرامر، لیسنینگ، ریدینگ است. آزمون را می توان در کمتر از یک ساعت کامل کرد. مصاحبه کوتاه ویژه – شرکت کنندگان در آزمون به یک سری سوالات در مورد اینکه چرا می خواهند دانشجوی تبادلی باشند پاسخ می دهند. iTEP Academic و SLATE هر کدام یک نسخه "اصلی" و یک نسخه "پلاس" دارند. نسخه‌های « اصلی» مبتنی بر اینترنت (آنلاین) هستند و متقاضیان باید این آزمون را در طی 60 دقیقه انجام دهند که ریدینگ، گرامر و لیسنینگ در آن مورد ارزیابی قرار می گیرد. نسخه‌های «پلاس» در مجموع 90 دقیقه طول می‌کشد و همچنین رایتینگ و اسپیکینگ را نیز مورد ارزیابی قرار می دهد ، که آزمون‌دهنده باید نمونه‌های رایتینگ و اسپیکینگ را از طریق کامپیوتر به موسسه برگزار کننده ارسال کند. 

نتایج بخش‌های « اصلی» از آن جهت که پرسش ها چند گزینه‌ای هستند سریعا در دسترس متقاضی قرار می گیرند، ولی نتایج رایتینگ و اسپیکینگ توسط مدرسین انگلیسی زبان بومی که برای تصحیح سطح زبان آموزان آموزش دیده اند در 5 روز کاری ارزیابی می‌شوند. آزمون‌های «plus» با قیمت 119 دلار آمریکا برگزار می شوند و ثبت نام آن ها در طی 3 روز به سرانجام می رسد  که همین مسئله iTEP را به یکی از انعطاف‌پذیرترین و کم‌هزینه‌ترین گزینه‌ها در میان رقبای خود، که شامل تافل و آیلتس می‌شود، تبدیل می‌کند. مؤسساتی که آزمون های iTEP را در محل برگزار می کنند، نرخ های تخفیفی نیز ارائه می دهند. یکی از عواملی که iTEP را منحصر به فرد می کند بحث سفارشی سازی بودن آن می باشد. در این آزمون بر اساس نیاز صنایع موسسه می تواند مجموعه سوالاتی سفارش سازی شده ای را طراحی کرده و در اختیار شرکت ها قرار دهد.

 

آزمون iTEP Business

یکی از آزمون هایی که متقاضیان بسیاری در صنایع و کسب و کارهای مختلف دارد. این آزمون که در 24 ساعت تمامی موارد را تصحیح می کند به صورت سفارشی سازی شده عمل می کند . این آزمون را صنایع برای ارزیابی سطح کارمندان برگزار می کنند. iTEP Business به دو شکل ارائه می شود. iTEP Business-Plus که گرامر، لیسنینگ، ریدینگ ، رایتینگ و اسپیکینگ را مورد ارزیابی قرار می‌ دهد و iTEP Business Core که گرامر، لیسنینگ، ریدینگ را ارزیابی می‌کند.

 

آزمون iTEP Intern

مهارت‌های اسپیکینگ و لیسنینگ را با استفاده از محتوای خاص در محیط کار ارزیابی می‌کند. این آزمون کارآموزان آینده نگر را به چالش می کشد تا نشان دهند که توانایی برقراری ارتباط کلامی به زبان انگلیسی را دارند. iTEP Intern به تعیین اینکه آیا متقاضی می تواند به طور موثر دستورالعمل ها را دریافت کند و وظایف مرتبط با ارتباط مانند پاسخ دادن به تلفن ها، ارسال پیام ها و شرکت در جلسات را انجام دهد کمک می کند.

 

آزمون iTEPAu Pair

مهارت های اسپیکینگ و لیسنینگ مورد نیاز خدمتکارهای تهاتری را ارزیابی می کند. با کسب نمره خوب در آزمون، au pairs نشان می دهد که خدمتکارها قادر به برقراری ارتباط کلامی به زبان انگلیسی در یک محیط داخلی هستند.

 

iTEP Hospitality

این آزمون دارای دو بخش است: اسپیکینگ و لیسنینگ. توجه داشته باشید که در هر دو بخش، آزمون‌دهندگان با محتوا و سؤالاتی با سطوح مختلف مهارت مواجه می‌شوند. iTEP Hospitality معمولاً توسط مشاغل روی کامپیوترهای اداری خودشان یا کامپیوترهای خانگی انجام می‌شود.

 

آزمون ITEPConversation

گاهی اوقات یک ارزیابی ساده و 30 دقیقه ای سخنرانی دقیقاً همان چیزی است که مؤسسات به آن نیاز دارند. iTEP Conversation طوری طراحی شده است که به شرکت کنندگان در آزمون این فرصت را بدهد که آزادانه در مورد چیزهایی که قبلاً می دانند صحبت کنند. سوالات دوستانه هستند، در محدوده سختی A1-B2 CEFR قرار می گیرند و موضوعاتی را پوشش می دهند که ممکن است در مکالمه معمولی با آنها مواجه شوید. همه سوالات بدون پاسخ (برخلاف سوالات تستی یا پر کردن جای خالی) هستند تا به داوطلبان اجازه دهد تا آنجا که می توانند صحبت کنند.

 

مطالب بیشتر

راهنمای آزمون زبان CAEL

آزمون MSRT یا MCHE چیست؟

راهنمای جامع آزمون (PTE) پی تی ای

آزمون توییک (toeic) چیست؟

معرفی آزمون زبان انگلیسی پزشکی OET


نظرها

اولین نفری باشید که نظر میگذارید

دوره‌های انگلیش کلینیک متناسب با نیاز زبان‌آموزان

@privacyblongsto rafieienglishclinic